Zdrowy zakwas na zupę

Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli przygotować apetyczny barszcz biały z włoszczyzną czy też z białą kiełbasą, podstawą tej staropolskiej zupy jest przede wszystkim zakwas. Zgodnie z tradycją, barszcz biały jest przyrządzany na bazie zakwasu z mąki i to właśnie ten składnik jest w największym stopniu odpowiedzialny za aromat i specyficzny smak tej staropolskiej zupy.

Barszcz biały na zakwasie wydaje się być dość czasochłonną potrawą, ale to tylko pozory. Zakwas na tradycyjny staropolski barszcz biały jest łatwy do przyrządzenia i stanowi jednocześnie składnik nie do zastąpienia. Wystarczy wymieszać odpowiednie składniki, a następnie odczekać kilka dni. Po tym czasie można już właściwie przystąpić do gotowania barszczu.

Zgodnie z tradycyjną recepturą zakwas może być wykorzystywany nie tylko do przyrządzania żuru czy barszczu białego. Równie popularny jest zakwas na chleb, który często jest określany mianem zakwasu chlebowego. Taki zaczyn stanowi na ogół niewielką ilość mąki żytniej, zawierającą rozmnożone bakterie kwasu mlekowego oraz drożdże. Zakwas chlebowy powstaje na skutek fermentacji bakteryjnej.

Zakwas potrzebny na barszcz biały nieco różni się od zakwasu, na bazie którego przygotowuje się żurek. Żurek przyrządza się na zakwasie z mąki żytniej, z kolei zakwas na barszcz biały należy przygotować z mąki pszennej razowej. Do zakwasu można dodać też zioła, takie jak na przykład majeranek.

Przepis na zdrowy zakwas na zupę

Składniki: 700 ml letniej przegotowanej wody, jedna szklanka mąki pszennej razowej, dwa-trzy ząbki czosnku, dwa liście laurowe, ziele angielskie, kawałek skórki z chleba razowego

Wykonanie: Do mąki dolewamy stopniowo wodę i dokładnie mieszamy, aby nie było żadnych grudek. Następnie składniki przelewamy do wysokiego naczynia z nakrętką (może też być większy słoik). Dodajemy obrany i przepuszczony przez praskę czosnek, liście laurowe oraz ziele angielskie. Dorzucamy skórkę z chleba razowego. Całość mieszamy, a następnie przykrywany gazą i odstawiamy na około trzy-cztery dni. Zakwas na barszcz biały powinien znajdować się w miarę możliwości w ciepłym oraz suchym miejscu. Po upływie jednego dnia zakwas należy zamieszać, a następnie odstawić go na kolejne dni (już bez mieszania). Po około czterech dniach płyn powinien zostać zakwaszony, to znaczy powinno być czuć jego lekko kwaśny zapach. Gotowy zakwas można wykorzystać do przygotowania staropolskiego barszczu białego lub schować go do lodówki.

Jeśli chcemy nieco przyspieszyć powstanie zakwasu na barszcz biały można do niego dodać odrobinę wody z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty. W ten sposób powstanie kiszony zakwas, na bazie którego także przygotujemy zdrową i aromatyczną zupę.